Ponidzie ponidzie jak sny malowane

Jak słowa Belona i ręce

Wykąpię Cię w rosie zebranej nad ranem

Wyśpiewam w wędrownej piosence

Ponidzie, Ponidzie, świerszczami nam gra

Tu człowiek pobożny jak świątek przydrożny.

Adam Ochwanowski

 

24

km od Buska-Zdroju

71

km od Kielc

140

km od Rzeszowa

20

km od Pińczowa

75

km od Krakowa

237

km od Warszawy

Obszar leżący na terenie Niecki Nidziańskiej to kraina słynąca z przepięknych krajobrazów, unikatowej stepowej roślinności, rezerwatów przyrody i wód mineralnych. Jest to miejsce niezwykle malownicze, a do tego bardzo czyste, bo znajdują się tu duże paki narodowe i rezerwaty przyrody. Dolina Nidy z licznymi meandrami stanowi ostoję dla różnych gatunków ptaków. Idealne warunki lęgowe stwarzają dla nich bezodpływowe starorzecza, znajdujące się m.in. na terenie gminy Złota (Nida przepływająca przez północno-wschodnią część gminy nie jest uregulowana). Rezerwaty znajdujące się na obszarze Ponidzia skrywają liczne skarby przyrody żywej i nieożywionej (formy krasu gipsowego). Ze względu na wyjątkowy mikroklimat, czyste powietrze i uzdrowicielskie wody Ponidzie należy do miejsc tak chętnie odwiedzanych przez kuracjuszy. Gmina Złota Wieś, w której znajduje się wieś Złota i nasza winnica leży w 90% na terenie dwóch parków narodowych. Jest to Park Nadnidziański i Kozubowski, w których chroni się najpiękniejsze przyrodnicze skarby Ponidzia.

Kraina w Dolinie Nidy jest nie tylko idealnym miejscem na relaksujący wypoczynek, ale i na założenie winnicy. Żyzne gleby lessowo-wapienne i słoneczna pogoda sprawiają, że winorośle dają w tym rejonie smaczne owoce, z których powstaje wytworne wino.
Warto odwiedzić Złotą Wieś po to, żeby spróbować lokalnego wina, a przy tym rozkoszować się malowniczymi krajobrazami, czystym powietrzem, ciszą i spokojem. Ponidzie to miejsce dla turystów, którzy przede wszystkim pragną spokoju i uwielbiają piesze wycieczki. Można tu zobaczyć najmniejsze miasteczko w Polsce – Opatowiec, w którym przebywa tylko 328 osób. Nowy Korczyn zachwyca XIII-wiecznym pofranciszkańskim kompleksem i klasycystyczną synagogą z XVII wieku. Na wschód od rzeki Nidy w Chotlu Czerwonym znajduje się grota wykuta w gipsie nazywana kuchnią proboszcza. Niezwykłe miejsce, bo to w tej grocie znajdują się największe na świecie ogony jaskółek (sięgają prawie 3 m wysokości), czyli wielokrystaliczne gipsy przypominające swoim kształtem ogon jaskółki. Gdyby trzeba było wybrać jeden z najbardziej charakterystycznych skarbów Ponidzia, z pewnością byłaby to sosna na szczudłach. Rośnie w lesie pod Wełczem i choć to sosna pospolita okrzyknięto ją pomnikiem przyrody. Pień tej tzw. sosny kroczącej zaczyna się 3 m nad ziemią i utrzymuje się na korzeniach, które swoim wyglądem przypominają pająka.

Nie trzeba więc wyjeżdżać za granicę, żeby degustować dobre wino, cieszyć się piękną pogodą i widokami i podziwiać zachwycające skarby natury. Wszystko, czego potrzebujesz do szczęścia, znajdziesz na Ponidziu.

Atrakcje Ponidzia

– Stradów

– gród Wiślica – zabytkowa kolegiata

– rzeka Nida i spływy kajakowe

– Buskowianka, park zdrojowy i tężnia w Busku Zdroju

– góra świętej Anny w Pińczowie

– Góra Zawinnica  w Pełczyskach z widokiem na Tatry

– Wąwóz w Woli Chroberskiej

– Pałac Wielopolskich , park, pomnik przyrody -platan