Od czego się zaczęło…

Pomysł na winnicę narodził się w 2015 r. Musiało minąć sporo czasu, żeby zaprosić do Złotej Wsi pierwszych degustatorów. Wszystko zaczęło się od utworu wieszcza Ponidzia – Adama Ochwanowskiego. Ewelina zachwycona tym, jak opowiadał o Dolinie Nidy, dostrzegła potencjał w miejscu, w którym się wychowała. A że daleko było jej do uprawy warzyw i zbóż (tym zajmowali się przez całe życie jej rodzice), wymyśliła sobie winnicę.
Zanim jednak powstało to miejsce, konieczne było sprawdzenie, czy teren nadaje się do uprawy winorośli. Po 6 latach można już śmiało powiedzieć, że okolica daje sprzyjające warunki do produkcji wina.

2016

Pierwsze nasadzenia...

Pierwsze nasadzenia zostały przeprowadzone na działce o powierzchni 0,96 ha w 2018 r. Zasadzono wtedy 4 szczepy winogron, które są odporne na najczęściej występujące choroby roślin oraz działanie warunków atmosferycznych. Były to: Muscaris, Riesling, Hibernal i Cabernet Cortis.
Uprawa położona jest na wysokości około 300 metrów n.p.m w części zbocza o spadku południowym i południowo-wschodnim. Winorośla rosną na czarnoziemach i czarnych ziemiach, gdzie skałą macierzystą są gliny. Te gleby posiadają duże poziomy próchniczne.

2018

...i kolejne

W kolejnym roku na terenie winnicy pojawiły się 3 nowe szczepy – Solaris, Seyval Blanc i Leon Millot.

2019

Butelkowanie

W 2020 r. po raz pierwszy zabutelkowaliśmy nasze wina. Cały proces odbywał się w pełni sterylnie, z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń winiarskich, którymi dysponujemy. Dzięki temu nasze wina są wolne od niepożądanych zanieczyszczeń.

2020

Start

Dzielimy się z Tobą naszą wielką życiową przygodą i wielkim przedsięwzięciem. Przez ostatnie 6 lat przygotowywaliśmy to miejsce specjalnie dla Ciebie. Zapraszamy Cię do skosztowania win ze Złotej Wsi.
A więc, kieliszki w górę!

2021

Romantyczność

Ewelina i Marcin odkryli w sobie miłość do tego, co sielskie, bliskie naturze i spokojne. Choć mieszkają i pracują w Kielcach, sercem związani są z rodzinną wsią. Tu też zapragnęli stworzyć projekt swojego życia i zamieszkać z dwójką swoich dzieci.

Winnica jest efektem wspólnej pracy Eweliny i Marcina, którzy przez ostatnich 6 lat zdobywali wiedzę na temat uprawy winorośli, technologii produkcji i przygotowania winnego trunku. Zajmowanie się winnicą pochłania ich bez reszty.

Złota Wieś to nie tylko projekt biznesowy, ale też romantyczny pierwiastek w życiu Eweliny i Marcina. Wspólne zainteresowanie i przygoda, które trwać będą przez lata.